Add me on Instagram,Facebook and Kik
Instagram


Kik - nattka__

Tanec

6. května 2010 v 20:56 | nasys |  RůznéTradiční bhútánský tanec
Další významy jsou uvedeny v článku Tanec (rozcestník).
Tanec je pohybová společenská aktivita, provozovaná převážně za doprovodu hudby. Tanec může navodit lepší náladu, a také je vyjádřením pocitů tanečníka, takže může být považován za druh umění. Umělecký tanec bývá označován slovem balet nebo také scénický tanec apod.
Vznik tance je kladen do období rodové společnosti, kde umocňoval rituální obřady. Tuto funkci zastával až do starověku, kdy k této funkci přibyla ještě funkce umělecká. V této době neexistoval tanec v páru, ale pouze individuální tanec - umění, nebo tanec skupinový - rituální.
Ve 20. století vznikla řada soutěží, které se dělí podle druhu tance. Se systémem soutěží vznikl i systém hodnocení pro různé tance, toto hodnocení je založeno na kombinaci subjektivních dojmů (radost z tance, výraz v obličeji, přirozenost, atd.) a na objektivních skutečnostech jako je obtížnost taneční sestavy a její provedení (zvláště u akrobatických tanců se hodnotí poměr mezi záměrem a provedením).

[editovat] Taneční styly a rytmy

Soutěž ve společenském tanci
Tance společenské (Ballroom dancing), se dělí na dvě skupiny. Toto rozdělení je bežné i na tanečních soutěžích. Paradoxní je, že toto rozdělení neodpovídá skutečné lokalitě vzniku některých tanců, příkladem budiž tanec tango, které je původem tanec latinskoamerický (Argentina), ale řadí se do skupiny tanců standardních:

standardní
latinskoamerické

Sólo (nepárové tance)
Skupinové
Dalším možným dělením tanců je jejich dělení podle doby vzniku:
Zajímavou skupinou tanců je:
Existuje i etnické dělení tanců - tyto tance často ještě mají svůj původní (rituální) význam a jednotlivé pohyby vyjadřují určitý význam:
Velmi zvláštní formou tance je sportovní disciplína zvaná akrobatický rokenrol. Dále také sport zvaný krasobruslení, který již vlastně sám o sobě tancem není, ale přebírá mnoho prvků z klasických tanečních systémů. Podobně jsou na tom i další (některé z nich čistě ženské) sporty jako je např. moderní gymnastika, sportovní aerobic či synchronizované plavání (tzv. akvabely).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama